​​​​​​​Břetislav Malý / Kde končí řeka a začíná moře?
Etcetera Gallery, Prague
27. 1.  24. 2. 2023
Curated by Martina Mrázová
Photo Vladimír KIVA Novotný
Břetislav Malý je umělec výrazně analytického založení, jehož malířská zkoumání jsou vedena snahou pochopit, co je vlastně malířství, jaké principy a pravidla dělají obraz obrazem a jaké jsou jeho možnosti a limity ve vztahu k našemu vnímání. Základní formální prostředky obrazu, jako jsou barva, světlo, plátno a rám, Malý očišťuje až na dřeň, aby odhalil vlastnosti, které jsou určující z hlediska výstavby obrazu. Zvýznamňování základních elementů malby a jejich primárních funkcí autorovi otevírá nové možnosti konstruování obrazu, které jeho tvorbu v mnohém přibližují minimalismu a fundamentální malbě. V revidovaném procesu výstavby obrazu, jenž se vymyká zavedeným malířským konvencím, se však začínají hroutit ustálené kategorie – obraz najednou získává vlastnosti objektu, a někdy dokonce i architektury nebo kresby, aniž by ovšem ztrácel charakter obrazu. Jazykové vymezení jednotlivých kategorií umění podle Břetislava Malého přímo ovlivňuje naše vnímání a prožívání, ve své tvorbě proto záměrně vytváří různé malířské „situace“, které znejasňují, na co se to vlastně díváme.
Jednu z těchto situací Malý představuje i na výstavě v Etcetera Gallery, pro niž se stal určující problém linie v obraze. Linie patří vedle bodu a plochy k elementárním malířským prostředkům. Na rozdíl od bodu je však spjatá s časem a pohybem; můžeme si ji představit i jako rozpohybovaný bod. Linii lze tedy obecně chápat jako výsek časové a pohybové osy, jako kontinuální sled událostí v podobě nepřerušovaného tahu štětcem. Linie je ale rovněž základním prvkem, který definuje plochu, rozděluje ji na dvě části a tyto části zároveň uvádí do vzájemného vztahu. V tomto ohledu představuje linie podle Miroslava Petříčka principium, tedy počátek řádu, „počátek myslitelného či jakkoli vůbec rozlišitelného“.
Pro Břetislava Malého je důležitý právě vztah linie k dvourozměrné ploše obrazu. Zajímá jej, co se stane, když samotný obraz, jehož elementárním základem je plocha, pojmeme jako linii, a naopak, v jakém okamžiku se z linie stává plocha. Malý linii z malířské plochy osvobodil, aby ji učinil obrazem samotným, jinými slovy, radikálně roztáhl a zúžil plochu obrazu do formátu linie (přímky). Obraz tak paradoxně přestává být plochou, protože je linií, avšak linie zároveň plochu také vytváří a vymezuje, jak nás upomíná také blindrám jako nositel kompozice, který touto lineární deformací zůstává zpravidla nedotčen. V komplikované situaci tak obraz nabývá rovněž charakteru objektu, plošnost malby ale přitom zůstává zachována.
V těchto obrazech-objektech vnímáme primárně prostorovou kompozici utvářenou vztahem linie a těžkého železného rámu, jenž si svým formátem i materiálem vynucuje naši pozornost. Přiznané šrouby a nýty v rámu nás ale nenechávají na pochybách, že jde stále o blindrám ve smyslu podpůrné konstrukce malby, která zůstává obvykle skrytá za plátnem. Opět tedy obracíme pozornost k liniím-obrazům, které mají samy o sobě prostorový charakter, zároveň ale svým povrchem a roztřepenými okraji připomínají monumentalizovanou kresbu. Linie vznikají kladením několika vrstev hrubých pláten na sebe a jejich průběžným fixováním epoxidovou pryskyřicí. Do jednotlivých vrstev plátna Malý štětcem či přímo prsty vtírá čistý grafit, který svou schopností odrážet a současně pohlcovat světlo zastupuje v obraze barvu (v návaznosti na Goethovu tezi, že barva je prostor mezi světlem a tmou, k níž se Malý explicitně odvolával již v několika předchozích dílech). Monochromatická plocha malby je tedy utvářena temným grafitem, v němž je volný pohyb očí v obou směrech linie někdy přerušován vyleštěnými reflexivními plochami, které zrcadlí okolí včetně diváka a vtahují jej do sebe. Kvůli extrémní deformaci formátu ale v ploše malby žádná kompoziční pravidla nefungují.
Pochybnosti, zda se díváme na obraz nebo objekt, tedy souvisí s otázkou, kdy se vlastně rodí plocha a linie jako taková přestává existovat. Břetislav Malý se tak analýzou tohoto problému, na nějž neexistuje jednoduchá a jednoznačná odpověď, zařadil po bok umělců, jako byli Johannes Itten, Paul Klee nebo Vasilij Kandinskij, jehož poetickou metaforu jsme použili jako název výstavy.

Martina Mrázová
Back to Top